Česky English Deutsch Pусский

Brněnské podzemí 2021/2022 (1. termín)

Informace o kurzu

Cena700 Kč
Délka2 semestry
LektorIng. Aleš Svoboda
Ing. Aleš Svoboda (*17. 8. 1959 v Uherském Hradišti) vystudoval Fakultu stavební Vysokého učení technického v Brně (1979–1983), poté pracoval jako projektant ve Státním ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů (SÚRPMO). Od roku 1992 je společníkem projekční kanceláře R–atelier, s. r. o. Stavebněhistorickým průzkumem brněnského podzemí se zabývá od roku 1987. Je autorem tří dílů knihy Brněnské podzemí a knihy Kostnice u sv. Jakuba, dokumentu Historická mapa podzemí města Brna z roku 1991 a jejích dalších aktualizací (1997, 1999, 2001). Přednáší a publikuje o problematice průzkumů brněnského podzemí, podílí se na projektech průzkumů historických podzemních objektů a jejich začlenění do současných městských struktur. Je spoluautorem projektů a expozic Zpřístupnění brněnského podzemí (Mincmistrovský sklep, Labyrint pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba, vodojemy pod Žlutým kopcem atd.). Žije a pracuje v Brně.

 

Rozsah kurzu: 2 semestry,  zahájení 12. 10. 2021

Lektoři: Ing. Aleš Svoboda

Konání kurzu: 1x za 14 dní v úterý , 10:00 - 11:30

Místo konání: Štukový sál, rektorát VUT v Brně, Antonínská 1

Náplň kurzu:

Historie brněnského podzemí je velmi bohatá a jeho rozsah s pokračujícím průzkumem stále roste. Za více než třicet let systematické činnosti bylo objeveno a sanováno překvapivé množství zajímavých sklepních prostor, chodeb, štol a studní, při nichž bylo zdokumentováno na tisíce archeologických nálezů a učiněno mnoho důležitých historických poznatků. Některé z nich, doplněné o známé historické souvislosti, dispoziční schémata a archeologické nálezy, představují přednášky Aleše Svobody. Při nich umožňuje nahlédnout prostřednictvím fotografií a osobních zkušeností a vzpomínek do míst jen obtížně přístupných, ale nanejvýš zajímavých, která nebyla doposud nikdy zveřejněna. Svými novými informacemi o specifické stavební činnosti našich předků nepochybně rozšíří znalosti a fakta o mnohotvárné historii města Brna.

Série přednášek na téma brněnského podzemí je zaměřena na nejzajímavější historické lokality města a zároveň na mimořádné nálezy a objevy, které se v nich během průzkumů uskutečnily. Přednáška se však zaměřuje i na historické souvislosti, v nichž podzemní stavby vznikaly a přibližuje posluchačům propojenost nadzemí i podzemí v různých časových obdobích. Přibližuje posluchačů skrytou část historie města Brna a objevuje pro ně zajímavé historické souvislosti.

Témata přednášek:

 1. Špilberk
 2. Jakubské náměstí a Kostnice u sv. Jakuba I.
 3. Jakubské náměstí a Kostnice u sv. Jakuba II.
 4. Petrov
 5. Česká a Solniční ulice
 6. Zelný trh I.
 7. Zelný trh II.
 8. Pekařská ulice
 9. Římské náměstí
 10. Dominikánské náměstí a Panenská ulice I.
 11. Dominikánské náměstí a Panenská ulice II.
 12. Orlí ulice
 13. Klášter Minoritů
 14. Moravské náměstí a Běhounská ulice I.
 15. Moravské náměstí a Běhounská ulice II.

VUT Design

© 2000-2021 Institut celoživotního vzdělávání VUT v Brně
Sídlo: Purkyňova 464/118, 612 00 Brno

SOUHLASÍM
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.