Český pravopis: jistoty a novinky

Délka6 hodin
LektorMgr. Jan Táborský
Mgr. Jan Táborský je zkušený korektor, redaktor a konzultant v oblasti českého jazyka. Vystudoval český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde později pracoval jako asistent (vedl např. pravopisné a stylistické semináře). Znalosti češtiny si prohloubil také během svých úvazků v Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Má praxi z několika redakčních míst ve státním, neziskovém i komerčním sektoru.

V kurzu probereme základní oblasti českých pravopisných pravidel, a to se zvláštním zřetelem k jevům, jejichž kodifikace se v posledních letech změnila, a k jevům, v nichž se nejčastěji chybuje. Velká pozornost bude věnována okruhům, které jsou všeobecně považovány za nejobtížnější: psaní interpunkčních znamének a velkých velkých písmen (při běžném psaní i výuce češtiny). Zazní řada upozornění na méně známé výjimky a některé všeobecně rozšířené omyly.

Všechny pravopisné jevy budou vyloženy v přirozených kontextech formou diskuse nad krátkými korekturními cvičeními a všechna řešení budou důkladně zdůvodněna. Účastníci kurzu budou moci klást jakékoliv doplňující dotazy, zároveň ale platí, že nikdo nebude vyvoláván a „zkoušen“, aby kurz probíhal v příjemné atmosféře.

Věnovat se budeme i nejnovějším renomovaných zdrojům informací o pravopisu.